مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در بازدید از اقدامات آبخیزداری انجام شده در حوزه آبخیز وردیج واریش در شمال غرب تهران با بیان اینکه استان تهران یکی از استان های پیشتاز در انجام فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری با بهره گیری از مشارکت مردمی است گفت: خوشبختانه از سال گذشته و با اختصاص اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی تحول بزرگی در اجرای پروژه های آبخیزداری ایجاد شده و این اقدامات رضایت مردم و جوامع محلی را به دنبال داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع به نقل از روابط عمومی استان تهران- وحید جعفریان با اشاره به اینکه محوریت در اجرای عملیات آبخیزداری مشارکت مردمی می باشد تأکید کرد: با توجه به اقدامات موثری که در حوزه های آبخیز صورت گرفته و ارتقاء آگاهی عمومی نسبت به اهمیت و اثر بخشی عملیات آبخیزداری، حوزه های آبخیز به کانون های یادگیری اقدامات مشارکتی و همچنین جوامع محلی و آبخیزنشینان خود به عنوان مروجان واقعی این اقدامات تبدیل شده اند.

وی اظهار کرد: پروژه های آبخیزداری با نگاه جامع نگری، در برگیرنده تمامی فعالیت هایی است که در یک حوزه آبخیز همچون فعالیت های مکانیکی و بیولوژیکی، حفاظتی و حمایتی، آموزشی، ترویجی، اطلاع رسانی و فرهنگسازی و... انجام می شود.

 

* اقدامات آبخیزداری در استان تهران با هدف کنترل سیل و رسوب با جدیت انجام می شود.

حمیدرضا زکی زاده معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در حاشیه این بازدید و در جمع اهالی روستای واریش ابراز داشت: حوزه های آبخیزی که در بالادست شهر تهران قرار دارند به عنوان حوزه های آبخیز شهری محسوب می شوند که در اثر بارش های شدید و یکباره، سیلاب به همراه رسوبات تهدیدی جدی را برای شهر تهران رقم می زند که اجرای پروژه های آبخیزداری برای مقابله با این تهدیدها و کنترل سیل و رسوب در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: برای انجام عملیات آبخیزداری در سطح حوزه های آبخیز استان تهران مشارکت مردم و درخواست های جوامع محلی در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه امسال پروژه های آبخیزداری در دو حوزه آبخیز کن و وردیج واریش تداوم خواهد داشت یادآور شد: امسال با اعتباری بالغ بر 280میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در مجموع 19 پروژه آبخیزداری در 6 شهرستان استان تهران اجرایی می شود.

معاون آبخیزداری استان تهران به کارکردهای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری اشاره کرد و بیان داشت: اجرای این پروژه ها علاوه بر کنترل سیل و رسوب، موجب تقویت سفره های آب زیرزمینی و بهبود پوشش گیاهی خواهد شد.

گفتنی است در این بازدید جمع زیادی از اهالی روستای واریش، اعضای شورای اسلامی، دهیار، معتمدان روستا و تعدادی از تسهیلگران حضور داشتند.