خلیل آقایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: هم اکنون ۷.۲ میلیون هکتار مرتع درجه یک در کشور وجود دارد که این مراتع قابل واگذاری نیست و باید با اجرای طرح های مناسب مرتعداری، این میزان افزایش یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور مهندس خلیل آقایی امروز چهارشنبه در گردهمایی سراسری رؤسای ادارات مرتع کشور در شهرکرد با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها نماینده دولت برای حفظ انفال است گفت: برای دستیابی به توسعه پایدار حفظ و توسعه پوشش گیاهی جنگل‌ها و مراتع ضروری است و باید نهایت دقت و تلاش در این رابطه صورت پذیرد.
وی افزود: در طرح‌های تلفیقی مرتعداری باید دقت کنیم که مرتع فدا نشود. محصولات فرعی و بهره‌برداری از مراتع لازم است اما روش اجرا نباید به گونه‌ای باشد که مرتع از بین برود بلکه مرتع با اعمال مدیریت یکپارچه باید حفظ شود.
وی هم چنین با اعلام اینکه در حال حاضر، طرح کاداستر در بیش از 50 درصد از جنگل‌های کشور اجرا شده است افزود: برنامه پنج‌ساله مدیریت بوم سازگان زاگرس از اولویت‌های مهم سازمان جنگل‌ها در سال جاری است که با شش هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی در 11 استان حوزه زاگرس در حال اجرا می باشد.
مهندس آقایی در بخش دیگری از سخنان خود روستاییان و کشاورزان را از زحمت‌کش‌ترین اقشار کشور دانست و گفت: بدون حضور و اثرگذاری مردم نمی‌توان عرصه‌های منابع‌طبیعی را مدیریت کرد و خشنودی و همراهی مردم ملاک موفقیت ماست. اگر ارتباط با مردم درست برقرار شود، مشارکت مردم افزایش می یابد.
لازم به ذکر است، گردهمایی سراسری رؤسای ادارات مرتع کشور دیروز سه شنبه آغاز شد و تا پایان امروز ادامه دارد.