مسئول صندوق عشایری ایل شاهسوند شهرستان سرعین، بیله سوار و پارس آباد استان اردبیل گفت: زندگی عشایر وصل به منابع طبیعی است و منابع‌طبیعی جان عشایر است.
ناصر احمدی روز گذشته در اینباره به خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها گفت: ایل شاهسوند 32 طایفه است و امروز هر یک از این طایفه دارای ساختار ایلی و تشکل های مردمی هستند.

وی خاطرنشان کرد: عمده این طایفه‌ها در استان اردبیل، سپس در آذربایجان شرقی و بخشی دیگر در نواحی تالش از استان گیلان مستقر هستند. 
ناصر احمدی همچنین یادآوری کرد: ایل دارای منشور است و منشور ایل شاهسوند حفظ مراتع، حفظ تنوع زیستی و گیاهان دارویی و بهره‌مندی از مواهب آن است.
مسئول صندوق عشایری ایل شاهسوند به ایجاد کلاس‌های آموزشی در میان طوایف اشاره کرد و گفت: سالانه به منظور اجرای کوچ به هنگام در مراتع و کوچ به مناطق ییلاقی و قشلاق کلاس‌های متعددی در مساجد و مدارس برپا می‌شود و عشایر در این کلاس‌ها با آموزش‌های لازم، خود را موظف می‌بینند تا برای حفاظت از گونه‌های نورس گیاهی و دارویی از کوچ زود هنگام به مراتع جلوگیری نمایند.

**همکاری عشایر و منابع طبیعی در این سال‌ها چشمگیر است 
ناصر احمدی که خود عشایر زاده ایل شاهسوند است در ادامه خاطر نشان کرد: امروز شاهد همکاری و مشارکت قابل توجه و چشمگیری از سوی عشایر و منابع طبیعی هستیم و عشایر تعلق خاطر شدیدی نسبت به حفظ منابع طبیعی دارند و مراتع را جان و هستی خود می دانند. 
وی در ادامه به توانمندسازی جامعه زنان عشایر اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر نقش زنان عشایر در حفاظت و بهره‌برداری از منابع‌طبیعی قابل توجه است و زنان در کلاس‌های ترویجی و آموزشی منابع طبیعی مشارکت و نقش آفرینی فعال دارند.
این عشایر ایل شاهسوند از منابع طبیعی خواستار در واگذاری طرح‌های مرتعداری به عشایر شد و افزود: تمام تلاش عشایر این است که از منابع طبیعی و بویژه مراتع حفاظت کرده و از جاذبه‌های طبیعی آن بتوانند در زمینه گردشگری و طبیعت‌گردی بهره مند شوند.