مهندس خلیل آقایی رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز گذشته در راس هیاتی جهت شرکت در چهاردهمین نشست کنفرانس اعضای متعاهد کنوانسیون مقابله با بیابان زایی موسوم به COP14 عازم دهلی نو پایتخت کشور هند شد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، این اجلاس با دستور کار "کاهش تخریب سرزمین و اخذ دستاوردهای مثبت برای مردم و اکوسیستم‌ها با هدف تحقق اهداف توسعه پایدار" است از تاریخ 11 تا 23 شهریور با حضور کارشناسان، محققان، نمایندگان سازمان‌های غیر دولتی، دولتی، دست‌اندرکاران و وزرای 196 کشور عضو کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی هم اکنون در مرکز کشور هند در حال برگزاری است.

بر اساس این گزارش، روزهای ۱۸ و ۱۹ شهریورماه اجلاس مقامات عالی‌رتبه برگزار می‌شود که مهندس خلیل آقایی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس به سخنرانی خواهد پرداخت.
گفتنی است، امروزه به دلیل از بین رفتن زیست‌گاه‌ها و وقوع تخریب سرزمین بیش از یک میلیون گونه گیاهی در آستانه انقراض قرار گرفته و امنیت غذایی جهانی مورد تهدید واقع شده است. همچنین بر اثر تغییرات اقلیمی و از بین رفتن تنوع زیستی بیش از 700 میلیون نفر انسان تا سال 2050 میلادی ناگزیر می‌شوند دست به مهاجرت بزنند. کنوانسیون مبارزه با بیابان زایی ملل متحد قادر است با سرمایه‌گذاری در مدیریت زمین و ارائه فرصت‌های تغییرپذیر و ایجاد امید در میان مردم و ساختن یک مسیر پایدار آینده این تاثیرات منفی را کاهش دهد.