مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه از آغاز عملیات اجرایی ۱۹ پروژه آبخیزداری در استان خبر داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از خبرگزاری فارس از کرمانشاه، انشاالله کولانی از اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: در سال‌جاری شاهد اجرای ۱۹ پروژه آبخیزداری در سطح ۱۴ شهرستان خواهیم بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه افزود: در ادامه اقدامات سال ۹۷ منابع طبیعی در  خصوص احداث سازه‌های آبخیزداری و اقدامات بیولوژیک که تاثیر به سزایی در جلوگیری از بروز سیل و خسارات وارده به اراضی کشاورزی و حتی شهرها را داشت، در سال ۹۸ اعتباری بالغ بر ۳۱۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به استان تخصیص داده شد  و در کمترین زمان عرصه‌های بحرانی مطالعه شده را برای اجرای عملیات آبخیزداری در دستور کار قرار داد.

وی ادامه داد: مراحل قانونی این موضوع طی و پیمانکاران  شناسایی شدند و در هفته دولت نیز با حضور مسؤولان ارشد استان کلنگ آغاز عملیات در تمامی شهرستان‌ها به زمین زده شد.

کولانی گفت: این اقدامات شامل اجرای عملیات احداث بندهای گابیونی، سنگی ملاتی،  خشکه چین، تور کینست، دایک خاکی، تراس بندی، کانال خاکی، بازدیدهای آموزشی، به کارگیری مهندسان ناظر و مرمت بندهای سنواتی خواهد بود.

وی تصریح کرد: این پروژه‌ها در حوزه‌های آبخیز جوانرود، تین و زردویی شهرستان پاوه، حوضه مرزی قصرشیرین، حوزه شهری ثلاث باباجانی، حوزه آبخیز بریموند سرپل‌ذهاب، حوزه آبخیز توت شامی شهرستان دالاهو، حوزه آبخیز لنجاب خانقاه کیونان شهرستان سنقر، حوزه آبخیز شهری شهرستان صحنه، حوزه آبخیز تمرگ هرسین، حوزه آبخیز کیلانبر روانسر، حوزه آبخیز کنگر شاه صحنه، حوزه آبخیز قارلق کنگاور، حوزه آبخیز سیاهخور  و هرسم شهرستان اسلام‌آباد غرب، حوزه آبخیز رزین و آهوران شهرستان کرمانشاه اجرا خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در پایان افزود: در شهرستان کرمانشاه نیزحوزه آبخیز تنگ‌کنشت با مبلغ ۲۸ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی شاهد عملیات آبخیزداری خواهد بود که با اجرای این عملیات  شمال کرمانشاه نیز از نظر بروز سیل ایمن‌سازی می‌شود.