رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در راستای تکالیف برنامه ششم توسعه، ۸۱۵ هزار هکتار جنگل‌کاری در کشور انجام می‌شود. 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها از ایرنا، فریبرز غیبی روز جمعه در جشنواره جنگل بلوط روستای سرسختی شهرستان شازند، افزود: ۲۶ هزار هکتار عرصه جنگلی سال گذشته در کشور ایجاد شد که یک‌هزار هکتار آن در استان مرکزی بوده است.
وی ادامه داد: در راستای افزایش سطح عرصه‌های جنگلی کشور، ۸۰ هزار هکتار جنگل‌کاری نیز امسال در استان های مختلف انجام می‌شود.
رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: حدود 400 هزار هکتار ذخیره‌گاه جنگلی در کشور وجود دارد که برخی گونه‌های موجود آن‌ها در حال انقراض و در معرض تهدید هستند.
غیبی خاطرنشان کرد: یک‌هزار و ۷۲۷ درخت انحصاری و ایرانی در کشور وجود دارد که در تمامی استان ها پخش شده و نگهداری و حفاظت از آن‌ها از جمله وظایف مهم مردم و طبیعت دوستان است.
وی ذخیره‌گاه جنگلی بلوط استان مرکزی را از نوع ایرانی عنوان کرد و گفت: جنگل بلوط این استان از جمله نمونه‌های مهم این درختان در کشور است و علاوه بر حفاظت، توسعه این درختان نیز باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

***

فرماندار شهرستان شازند نیز در این جشنواره گفت: این شهرستان با کشف آثار تمدن هفت هزار و ۵۰۰ ساله و همچنین برخورداری از ذخیره‌گاه ارزشمند جنگل بلوط در کنار ده‌ها جاذبه تاریخی، طبیعی و مذهبی از قطب‌های مهم گردشگری استان مرکزی محسوب می‌شود.
«مصطفی عرب» افزود: هدف از برگزاری جشنواره بلوط سرسختی برای سومین سال متوالی تقویت انسجام مردم، سمن‌ها و حوزه دولتی و معرفی داشته‌های گردشگری و فرهنگی این شهرستان است چرا که باید بخش گردشگری سهم مناسبش را در اقتصاد این خطه پیدا کند.
وی اظهار داشت: ذخیره‌گاه جنگلی بلوط در این شهرستان تنها سرمایه جنگلی استان مرکزی است و ارزش طبیعی و ژنتیکی زیادی دارد و روستای سرسختی نیز با اکتشافات باستان شناسی یکی از خاستگاه‌های فرهنگ کهن ایران است که باید داشته‌های این بخش به درستی حفاظت شده و معرفی شوند.
فرماندار شازند خاطرنشان کرد: کاشت بلوط، پاکسازی محیط از پسماندهای پراکنده، ایجاد زنجیره انسانی و برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری از سرفصل‌های این جشنواره است که با هدف تقویت تعامل مردم و دستگاه‌های دولتی در حفاظت از داشته ‌های طبیعی و فرهنگی و توسعه هدفمند صنعت گردشگری اجرا می‌شود.
عرب عنوان کرد: جوامع محلی و مردم شازند درک بالا و حساسیت مناسبی در حراست از سرمایه‌های طبیعی و میراث فرهنگی دارند که باید این رویه روز به روز افزایش یابد.
ایران ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم جهان را دارد و دارای هشت هزار گونه گیاهی است.
استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند.