فرماندار شهرستان شاهین دژ به همراه سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در میان بهره برداران و مرتعداران یکی از روستاهای شهرستان شاهین دژ حضور یافت و ضمن بازدید از مراتع و برخی از طرح های مرتعداری از نزدیک با آنها گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- در این مراسم ابتدا سرپرست اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی با تقدیر از فرماندار و هئیت همراه با بیان اهمیت اجرای طرح های مرتعداری در مراتع استان گفت: آنچه که برای روستاییان و دامداران عزیز برای تداوم  معیشت خود مهم و حیاتی است داشتن مراتع سالم و پر بار است که خوشبختانه در جاهایی که بهره برداران مشارکت جدی در اجرای طرح های مرتعداری دارند، شاهد افزایش پوشش گیاهی و پویایی مراتع هستیم.

قاسمی در ادامه تأکید کرد: اگرسخت گیری و برخورد قانونی هم در حفاظت از مراتع صورت می گیرد؛ همه برای تامین منافع روستاییان و به منظور استفاده بهینه دامداران بوده و هست، همه ساله اداره کل منابع طبیعی طرح های مرتعداری را با هزینه های دولتی به اجرا درمی آورد تا روستاییان و بهره برداران بدون هیچ دغدغه ای معیشت خود را فراهم نمایند که در این میان نقش مشارکت این عزیزان بسیار مهم و اساسی است.

 

وی افزود: بالغ بر 150 هزار بهره بردارعرصه های ملی در سطح استان آذربایجان غربی در حال حاضر وجود دارد که همه ساله با مشارکت این عزیزان گام های موثری برای تداوم و حیات مراتع برداشته می شود. از سوی دیگر همکاری های بسیار نزدیک نهادهای ذیربط در حفاظت از مراتع ما را امیدوارتر به سمت آینده سوق می دهد که جا دارد از فرماندار محترم، دستگاه قضاء، نیروی انتظامی و سایر ادارات دولتی در شهرستان تقدیر و قدردانی نمایم.

قاسمی ادامه داد: در ایام فرا رسیدن فصل گرما قرار داریم و مصرانه از تمامی بهره برداران عزیز تقاضا داریم جانب احتیاط را در عرصه های مرتعی رعایت کنند تا احتمال آتش سوزی و یا تخریب به حداقل برسد. اگرمواردی را هم مشاهده کردند ؛ سریعا" با تلفن 1504 امداد جنگل و مرتع تماس یابند تا ماموران منابع طبیعی به سرعت وارد عمل شوند.

در این مراسم آذین پور فرماندار شهرستان شاهین دژ نیز با تقدیر از عملکرد خوب نیروهای منابع طبیعی در حفاظت از عرصه های ملی شهرستان شاهین دژ گفت: بی شک عرصه های ملی متعلق به همه نسل هاست و همانطور که گذشتگان برای ما حفاظت کردند ما نیز برای آیندگان باید حفاظت کنیم تا این ثروت عظیم الهی بی محابا استفاده و معدوم نگردد.

وی تصریح کرد: ما در قبال آیندگان مسئولیم و همیشه باید برای تامین منافع عمومی باید گام برداریم. عرصه های ملی بستر حیات و توسعه است و چیزی گرانبها تر از آن وجود ندارد، بنابراین حفاظت و احیاء این عرصه ها یک تکلیف مهم است که باید به آن عمل کنیم. 

آذین پور اذعان داشت: شهرستان شاهین دژ پتانسیل های بسیار خوبی در عرصه های ملی را دارد که باید برای صیانت و حفاظت از آن همه مردم و ارگان ها پای کارآمده و منابع طبیعی را همراهی کنند. امروز عرصه نشینان تولید کننده اصلی به شمار می روند و باید برای ارتقاء سلامت و توسعه همه جانبه عرصه های ملی همه مردم وارد عمل شوند.

فرماندار شاهین دژ اعلام کرد: با متخلفین در عرصه های ملی باید برخورد جدی و قانونی نیز صورت پذیرد تا دست اندازی به منابع ملی کوتاه شود. از این رو در حوزه فرمانداری با تمام توان برای حفاظت و صیانت از عرصه های ملی آماده ایم  و امیدواریم با همراهی همه نهادها و مردم عزیز توانمند در این عرصه باشیم.

در ادامه این مراسم به پنج نفر از نمایندگان دستگاه های دولتی که بیشترین همراهی را در حفاظت از عرصه های ملی این شهرستان نقش داشتند به رسم یاد بود هدایا و لوح تقدیراز سوی سرپرست اداره کل منابع طبیعی این استان اهداء گردید.

گفتنی است این مراسم با همت اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی برگزار شد و رئیس دادگستری شهرستان، فرمانده نیروی انتظامی، دادستان و جمعی از مسئولین ادارات دولتی نیز حضور داشتند.