مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ارزش صادرات گیاهان دارویی وحشی داخل مراتع و جنگل‌های کشور را حدود ۱۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور- ترحم بهزاد روز سه شنبه در همایش روسای مراتع ادارات کل منابع طبیعی شمال کشور (خراسان شمالی، گلستان، گیلان، منطقه ساری و نوشهر) در ساری از رشد سه برابری ارزش صادرات گیاهان دارویی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
وی گیاهان دارویی مرتعی (وحشی) صادراتی را شامل گل گاوزبان، گل وشا، کتیرا، گلرنگ، سبلان و گونه‌های دیگری معرفی کرد که تعدادشان به بیش از ۷۰ می‌رسد.
بهزاد وضعیت مناسب جوی سال زراعی گذشته را عامل اصلی در افزایش میزان برداشت گیاهان دارویی مرتعی اعلام کرد و توضیح داد: در نیمه نخست سال جاری یک هزار و ۵۰۰ تن انواع گیاهان دارویی در مراتع کشور برداشت شد.


محدودیت صدور پروانه چرای دام در سطح استان‌ها

مدیرکل امور مراتع سازمان‌ جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در ادامه جلسه هم‌اندیشی شیوه‌نامه ضوابط بهره‌برداری از مرتع با اعلام اینکه بخش مرتع ما به صورت جدی با مردم ارتباط دارد، تصریح کرد: اگر این بخش در منابع‌طبیعی فعال شود مشکلات ما در این حوزه کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی سال 98، افزود: این سیاست‌ها به صورت شفاف ابلاغ شده و سیاست بهره‌برداری، حفاظت، احیا و توسعه در ارتباط با گیاهان دارویی را ابلاغ کردیم و فرایند صدور مجوز برای بهره‌برداری از گیاهان دارویی را ساماندهی کردیم.

بهزاد اضافه کرد: میزان پروانه چرا دام در سطح استان‌ها باید کاهش یابد، واگذاری مرتع درجه یک در سازمان‌ جنگل‌ها ممنوع است و باید سطح آن توسعه یابد.

 

رویش هشت هزار و ۴۰۰ گونه گیاهان دارویی در کشور
مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با اعلام این که حدود هشت هزار و ۴۰۰ گونه از گیاهان دارویی در ایران وجود دارد، گفت که ۲ هزار و ۳۰۰ گونه از این تعداد گیاهان دارویی مرتعی و یک هزار و ۷۲۸ گونه از گیاهان دارویی تولیدی در مرتع کل کشور نیز بومی ایران است.
بر اساس آمارهای جهانی اکنون میزان تجارت جهانی گیاهان دارویی بیش از ۱۰۷ میلیارد دلار است که طبق پیش بینی انجام شده، این رقم تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
گزارش های رسمی کشور هم نشان می‌دهد که سالانهبیش از ۱۷ میلیون و ۱۵۴ هزار و ۴۶۷ کیلوگرم انواع گیاهان دارویی در قالب ۲۰۹ شرکت تعاونی بخش کشاورزی با اشتغال‌زایی ۱۰۲ هزار و ۸۸۰ نفر در کشور تولید می شود.