علیداد خداوردی از ریش سفیدان روستای «تبرک» از توابع شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری، نقش ریش‌سفیدان و معتمدان محلی در حل و فصل مشکلات مردم با منابع طبیعی را اثربخش خواند و افزود: مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها سبب کاهش مشکلات اجتماعی می شود. 
این معتمد محلی در گفت و گو با خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها به نقش آفرینی بزرگان محلی و ریش سفیدان در حل مشکلات اجتماعی جوامع محلی با منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: ریش سفیدان نه تنها در حوزه منابع طبیعی بلکه در حل مشکلات اجتماعی و اختلافات ریشه‌ای که از دیرباز بین طوایف وجود داشته ورود کرده و قهر را به آشتی تبدیل کرده است.
علیداد خداوردی که بیش از 70سال از خداوند عمر گرفته است با بیان اینکه ریش سفیدی در روستای ما بسیار قابل احترام است و اگر او حرفی بزند کسی روی حرف او حرفی نخواهد زد، گفت: تا قبل از میانجیگری در روستای تبرک اختلافات زیادی بین مردم محلی و منابع‌طبیعی وجود داشت و اکنون با ریش سفیدی این مشکلات کم شده است و تقابل مردم با منابع طبیعی به آشتی و همکاری تبدیل شده است.

 

وی افزود: از زمانی که به مردم محلی گفته شد که اقدامات منابع‌طبیعی به نفع مردم و بخاطر زندگی و معیشت مردم است الان بزرگترین حافظان منابع‌طبیعی خود مردم هستند و مردم روستای تبرک در اجرای طرح‌های منابع‌طبیعی، در مکان‌یابی و تصمیم‌گیری‌های آن نقش دارند و این موجب دلگرمی مردم شده است.
این معتمد محلی در ادامه به فعالیت‌های مشارکتی مردم در جنگل‌کاری و کشت گیاهان دارویی اشاره کرد و افزود: برای حفظ منابع‌طبیعی باید کار را به مردم محلی واگذار کرد.

**تسهیلگران پل ارتباطی مردم با منابع طبیعی هستند
امیر محمدی تسهیلگر روستای حسین آباد از توابع شهرستان کوهرنگ، بخش بازفت از نقش تسهیلگران به عنوان پل ارتباطی بین مردم و منابع‌طبیعی یاد کرد و افزود: با بهره‌گیری از رهبران محلی و معتمدین محلی توانسته‌ایم موانع و مشکلات بر سر راه مردم و منابع‌طبیعی را برداریم.
وی گفت: با حضور در بین مردم روستا خواسته‌ها و مشکلات مردم را یادداشت کرده و در نشست با مسئولین منابع‌طبیعی آن را مطرح می‌کنیم تا به یک راهکار اساسی دسترسی پیدا کنیم.
این تسهیلگر منابع‌طبیعی که در رشته جنگل درس خوانده است، تسهیلگری در منابع‌طبیعی را امری لازم و ضروری دانست و گفت: تسهیلگران با مهارت‌آموزی می‌توانند در اعتمادسازی و آموزش جوامع محلی بسیار تاثیرگذار باشند.
وی با بیان اینکه کار در منابع‌طبیعی را باید به مردم واگذار کرد، به درخواست‌های مردم از منابع‌طبیعی اشاره داشت و تصریح کرد: انتظار مردم این است که در برنامه‌ریزی‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب مکان‌هایی که طرح‌های آبخیزداری در آن انجام می‌شود با نظر مردم محلی صورت گیرد و کار به آنان واگذار شود.

 

وی به یکسری اقدامات مشترک بین مردم و منابع طبیعی در حوزه آبخیزداری اشاره کرد و گفت: اجرای سازه‌های آبخیزداری در سال گذشته توانسته است جلوی بسیاری از تخریب‌ها و فرسایش خاک در باغات و اراضی کشاورزی را بگیرد و مانع بروز آسیب شود.
وی گفت: سال گذشته نظرسنجی خوبی از مردم در روستاها انجام شده است و پرسشنامه‌های زیادی در زمینه سامانه‌های عرفی روستا و پروانه چرای دام پر شده و نظرات مردم در تصمیم‌گیری‌ها دخالت داده شده است.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد: رویکرد مشارکتی که اکنون منابع‌طبیعی با مردم جوامع محلی در پیش گرفته است همچنان  استمرار داشته باشد و مردم بازیگر اصلی منابع‌طبیعی باشند.
بر اساس این گزارش، علیداد خداوردی ریش سفید روستای تبرک و امیر محمدی تسهیلگر روستای حسین‌آباد از توابع شهرستان کوهرنگ روز شنبه با حضور در جلسه ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری گزارشی از اقدامات مشارکتی منابع‌طبیعی و مردم محلی را ارائه کردند.