مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از اجرای طرح مبارزه با آفت ارس واش در 700 هکتار از اراضی ملی استان زنجان خبر داد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، داور نامدار روز چهارشنبه با سفر به زنجان در شورای اداری منابع طبیعی این استان با اشاره به این که استان زنجان از نظر منابع‌طبیعی یکی از استان‌های مهم شمالغرب کشور است، گفت: علی رغم محدود بودن پوشش جنگلی این استان، وجود برخی از گونه‌های مهم همانند ارس به ارزش آن افزوده است.
نامدار با اشاره به سیاست دفتر حفاظت و حمایت منابع‌طبیعی سازمان جنگل‌ها افزود: اعمال شرایط و اصول فنی در راستای حفظ پوشش گیاهی و جلوگیری از تخریب عرصه‌های ملی از جمله اهداف این دفتر می‌باشد.

 

این مقام مسئول وضعیت حفاظت فیزیکی عرصه‌های ملی توسط نیروهای حفاظت منابع طبیعی زنجان را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: این استان از نظر مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهان مرتعی و جنگلی نیز توانسته اقدامات قابل توجه و مثبتی انجام دهد.
مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت منابع‌طبیعی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به وجود گونه ارس در منطقه طارم نیز اشاره کرد و گفت: حدود 4 هزار هکتار از جنگل‌های ارس شهرستان طارم آلوده به آفت ارس واش بوده است که از سال 1381 مبارزه با این آفت در استان شروع شد.
به گفته نامدار امسال هم مبارزه با آفت ارس واش در حدود 700 هکتار از مناطق آلوده استان صورت گرفته است و پیش بینی می‌شود که تا پایان سال طرح مبارزه با آفات گیاهی در استان زنجان به طور کامل اجرا شود.
وی به حمایت و اقدامات انجام شده در این حوزه هم گریزی زد و گفت: برای کاهش میزان وابستگی جنگل‌نشینان و روستائیان حاشیه‌ی جنگل‌ها به هیزم در راستای تامین انرژی، حوزه حمایت منابع‌طبیعی اقدامات قابل توجهی برای تامین آبگرمکن خورشیدی برای روستانشینان در سراسر کشور انجام داده است.
نامدار تهیه و نصب آبگرمکن خورشیدی و حتی در برخی مناطق تهیه پنل‌های خورشیدی را از جمله اقدامات مثبتی برشمرد که در راستای حفظ جنگل‌های کشور صورت گرفته است.
مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت منابع‌طبیعی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین اظهار داشت: به همین منظور  بیش از 140 خانوار در استان زنجان صاحب آبگرمکن‌های خورشیدی شده اند.
به گفته این مقام مسئول تهیه این آبگرمکن‌ها برای روستائیان رایگان بوده و هزینه آن از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده است.
وی با بیان این که در سال جاری از صندوق توسعه ملی اعتبارات قابل توجهی به منابع طبیعی استان‌ها اختصاص یافته است افزود: 50 درصد اعتبارات پیش‌بینی‌شده از این محل برای استان در اختیار منابع‌طبیعی زنجان قرار گرفته است.
او پیشرفت فیزیکی عملیات پیش بینی شده استان را هم بیش از این مقدار اعلام کرد.
نامدار تاکید کرد که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده پیش‌بینی می‌کنیم که قبل از اتمام سال مالی همه‌ی پروژه‌های صندوق توسعه ملی استان زنجان به پایان برسد.