ابوالقاسم رحیمی مسئول گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: امسال ۱۴ سامانه از عرصه‌های مرتعی استان به مساحت ۶۸۰ هکتار زیر کشت گیاهان دارویی رفته و احیا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به نقل از خبرگزاری ایرنا، ابوالقاسم رحیمی ابراز داشت: زمان کاشت گیاهان دارویی از مهرماه شروع و تا پایان فصل پاییز ادامه دارد.

وی ادامه داد: بیشترین کشت گیاهان دارویی برای امسال مربوط به بادام کوهی و باریجه است و بهره‌برداران عرصه‌های مرتعی در شهرستان‌های سمنان، گرمسار، سرخه، دامغان و مهدیشهر خواهان کشت در آغاز فصل زراعی ۹۹-۹۸ هستند.

وی با بیان اینکه زمان برداشت گیاهان دارویی از اوایل مرداد تا اواخر شهریور است،  اظهار داشت: امسال باریجه و کتیرا از عرصه‌های مرتعی استان سمنان برداشت شد ولی هنوز آمار جمع‌بندی میزان برداشت در دست نیست.

رحیمی تصریح کرد: بسته به تعداد بوته‌هایی که در هر هکتار کشت شده ۱۰ تا ۲۰ کیلوگرم باریجه برداشت می‌شود و مقصد این گیاه دارویی ارزآور کشورهای اروپایی است که از آن در صنعت داروسازی و چسب‌سازی استفاده می‌کنند.

وی ابراز داشت: عرصه‌های منابع طبیعی استان سمنان در قالب ۳۱ سامانه به مساحت ۱۵۴ هزار و ۳۶۶ هکتار تعریف شده که از این وسعت ۱۳ هزار و ۹۶۰ هکتار رویشگاه گیاهان دارویی است.

مسئول گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: عرصه‌های مرتعی استان رویشگاه گیاهان دارویی مانند وشق، بادام کوهی، آنغوزه، گل گاو زبان و باریجه است.

وی یادآور شد: سال گذشته ۵ هزار هکتار از عرصه‌های مرتعی استان سمنان توسط ۲۸۵ بهره‌بردار به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت.

مسئول گیاهان دارویی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان خاطرنشان کرد: احیا و توسعه کشت گیاهان دارویی نقشی مهم در حفظ گونه‌های باارزش دارویی و صنعتی، حفظ منابع پایه آب و خاک، ایجاد اشتغال و افزایش در آمد بهره برداران داشته است

بیش از ۲هزار و ۳۰۰ گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری و صنعتی هستند که استان سمنان واجد ۱۳۰ گونه از آن است

عملیات توسعه و احیای رویشگاه‌های گیاهان دارویی استان سمنان در وسعت ۱۵ هزار هکتار در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ اجرایی شده است.