مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری گفت: عمده فعالیت‌های مکانیکی آبخیزداری و آبخوان‌داری تا پایان دی در تمامی استان‌ها خاتمه پیدا می‌کند.

ابوالقاسم حسین پور مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین اقدامات صورت گرفته پیرامون اجرای برنامه‌های آبخیزداری و آبخوان داری در سال ۹۸ اظهار کرد: امسال فعالیت‌های اجرایی آبخیزداری و آبخوان داری در تمامی حوزه‌های آبخیز زودتر آغاز می شود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها از افزایش ۲ برابری اعتبارات آبخیزداری در سال ۹۸ خبر داد و گفت: براساس پیش بینی‌ها یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سال ۹۸ به عملیات آبخیزداری و آبخوان داری اختصاص می‌یابد که مرحله دوم تخصیص اعتبارات در ماه‌های آتی صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه سیل واقعیتی انکارناپذیر است، افزود: ایران کشوری سیل‌خیز است که پدیده سیل به سبب شرایط اقلیمی و قهری رخداد قطعی است، از این رو سازمان جنگل‌ها و مراتع با اقدامات پیشگیرانه آبخیزداری و آبخوان داری در نظر دارد که میزان وقوع سیل را بین ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهد.
این مقام مسئول ادامه داد: بر اساس نقشه‌های پهنه بندی تنها در ۴ درصد مناطق کشور سیل‌خیزی ناچیز است و در مابقی نقاط کشور امکان سیل وجود دارد که این امر نشان می‌دهد فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در به تعویق انداختن وقوع سیل نقش مهمی دارد که برای تمامی مسئولان ملموس است.
حسین پور با تاکید بر ضرورت توسعه آبخیزداری و آبخوان داری گفت: با توجه به آنکه در ۱۴ میلیون هکتار مطالعه آماده اجرا در کشور وجود دارد، از این رو ضرورت توسعه آبخیزداری و آبخوان داری بیش از گذشته است که به همین خاطر سازمان جنگل‌ها آمادگی دارد با تخصیص اعتبارات این امر مهم را تحقق دهد.
مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخیزداری سازمان جنگل‌ها در پایان با اشاره به اهمیت اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری در کشور تصریح کرد: حفظ خاک، کنترل رسوب و مهار فرسایش به مباحث مدیریت ریسک سیل، پیشگیری از خسارت سیل، حفظ آب، پایداری آب در چرخه‌های طبیعت و اکوسیستم‌های طبیعی در سطح کشور از جمله مزایای فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان داری به شمار می‌رود.