مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت که ۲.۵ تن چوب‌ غیرمجاز درخت تاغ در پلاک راشته ماهدشت شهرستان کرج کشف و ضبط شد.

حامد فرضی افزود: نیروهای یگان حفاظت اداره منابع طبیعی شهرستان نظرآباد استان البرز  در گشت و پایش اراضی ملی و دولتی و درختچه‌های مناطق بیابانی نجم‌آباد این شهرستان موفق به شناسایی عامل قطع درختان تاغ شدند .

وی بیان داشت: این  فرد با قطع درختان تاغ آنها را به اطراف منطقه ماهدشت کرج انتقال و تبدیل به زغال می کرد.

فرضی ادامه داد: پس از تنظیم شکواییه و پیگیری موضوع در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان نظرآباد و همکاری موثر قاضی شعبه اول بازپرسی با انجام تحقیقات، متهم شناسایی شد که به دلیل سکونت نامبرده در ماهدشت کرج، دستور نیابتی اخذ شد.

متعاقب آن پس از اقدامات لازم و تلاش گسترده و با همکاری ضابطین عام و فرماندهی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز و و همچنین ریاست اداره، خودروی موصوف توقیف شد.

در حین ماموریت به دلیل اخذ دستگیری متهم با نام « س.ی» یک کوره زغال شناسایی و مقادیری زغال کشف شد.

وی تأکید کرد: چنانچه افرادی با شیوه‌های مختلف قصد دست‌اندازی و بهره‌برداری غیرمجاز از جنگل‌ها و مراتع را داشته باشند برابر قوانین و مقررات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با آن‌ها برخورد خواهد شد.

فرضی از فعال بودن گشت خودرویی و پیاده در عرصه‌های ملی شهرستان به‌ صورت ۲۴ ساعته خبر داد و ادامه داد: اجرای طرح‌های ضربتی مبارزه با قاچاق چوب و زغال، افزایش کنترل و نظارت توسط یگان حفاظت و قرقبانان، آگاه‌سازی مردم و استفاده از توان مردم برای حفاظت از منابع طبیعی از مهمترین فعالیت‌ها در خصوص قطع درختان، قاچاق چوب و زغال است.

جنگل‌های تاغ  به منظور تثبیت ماسه های روان کاشته شده است .

استان البرز دارای ۴۳۰ هزار هکتار اراضی ملی و دولتی است.