طعم شیرین زندگی با اقدامات آبخیزداری در روستای چاله گنبد مانع تخلیه این روستا شد، انجام طرح های آبخیزداری و رفع معضل کم آبی تخلیه روستا را، از دستور کار خارج کرد.

رئیس شورای روستای چاله گنبد در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع  اظهار کرد: این روستا طی سالیان گذشته به دلیل دوره خشکسالی و افت شدید سفره های زیرزمینی به شدت با کمبود آب مواجه شد که طرح جابجایی روستا در دستور کار قرار گرفت. 

خراسانی 99 درصد شغل مردم این روستا را دامداری عنوان کرد و گفت: برای حل مشکل کم آبی در این روستا دو طرح مرتعداری و آبخیزداری با حمایت منابع طبیعی انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: طرح مرتعداری در 450 هکتار انجام شده که 250 هکتار آن توسط بهره برداران مورد استفاده قرار گرفته و 150 هکتار آن در سال آتی به دلیل پوشش گیاهی مناسب تر مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

رئیس شورای چاله گنبد اجرای طرح های آبخیزداری بسیار ثمربخش دانست و گفت: ماحصل این اقدامات تقویت سفره های زیرزمینی، قنات و چشمه ها شده است.

وی یکی از مشکلات مهم را واگذاری معادن بدون تعامل و هماهنگی با منابع طبیعی عنوان کرد و افزود: وزارت صنعت و معدن بدون هیچ استعلامی از منابع طبیعی اقدام به واگذاری معادن به اشخاص می کند.

 

*نقش مردم مهمترین و اساسی ترین اصل در منابع طبیعی

رحمتی زاده سرتسهیل گر استان قم گفت: نقش مردم مهمترین و اساسی ترین اصل در منابع طبیعی است نکته ای که نباید فراموش کرد مردم است.

رحمتی زاده هدف اصلی بالا بردن میزان مشارکت اهالی روستاها و همچنین دست اندرکاران بخش های دولتی و غیر دولتی است.

وی افزود: برگزاری جلسات توجیهی، با تشریح انجام پروژه ها و اهداف آن باعث جلب همکاری در انجام طرح ها می شود.

نماینده مرکز تحقیقات استان قم در پروژه توانمندسازی و مشارکت دست اندرکاران حوزه آبخیز گفت: این پروژه با 6 نفر تسهیل گر آغاز و با عقد قرارداد 9 ماهه 15 روستا معرفی شد که 22 عنوان دوره بالغ بر 120 جلسه در طول 6 ماه برگزار شد.

وی اثربخشی اقدامات انجام شده را بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود: در بحث توانمندسازی، نیازهای آموزشی مهارتی استخراج می شود تا بسترسازی توسط تسهیل گران انجام و افراد علاقمند را شناسایی شود.

رحمتی زاده در پایان با اشاره به اینکه بدون مشارکت واقعی مردم عرصه های منابع طبیعی پایدار نخواهد ماند اظهار داشت: مشارکت مردم و فعالیت آنان در بهره برداری از عرصه های منابع طبیعی نیازمند طرح و ابزار و سازو کار خاص است.

وی در پایان با بیان اینکه سپردن حفاظت از عرصه های منابع طبیعی به افراد بومی و ساکنان محلی بسیار اثرگذار است تصریح کرد: حفظ و حراست از منابع طبیعی باید به مردم سپرده شود.