طی مراسمی با حضور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور پروژه عملیات خاکی تراکمی و سنگی ملاتی برای مدیریت و کنترل گسترش گالی‌ها در حوزه کاجو و گرگرو شهرستان چابهار آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مراسم کلنگ زنی عملیات مکانیکی مدیریت و کنترل گسترش گالی‌ها در حوزه کاجو و گرگرو شهرستان چابهار با حضور دکتر مسعود منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، احمد علی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان و محمدعلی نیکبخت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
گالی‌ها نتیجه فرسایش خندقی است که تهدیدی جدی برای زیست در روستای عورکی شده است. برای مقابله با گسترش گالی احداث ۱۰ بند خاکی، ۱۵ سرریز سنگی ملاتی، اصلاح و بازسازی بند خاکی عورکی و اصلاح و احداث ۵۵ دگار (مدل بومی زراعت سیلابی در منطقه) پیش بینی شده است که هدف آن جلوگیری از تخریب سرسزمین و زیرساخت‌ها و در نهایت تخلیه روستاها و مهاجرت ساکنین است.

** تخصیص بیش از 100 میلیارد تومان اعتبار برای جلوگیری از فرسایش خندقی در چابهار
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور در این مراسم با بیان اینکه امسال برای جلوگیری از فرسایش خندقی و گسترش گالی‌ها در منطقه بیش از 100 میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است گفت: سیل سال 98 خسارت جدی به این منطقه وارد کرده و آسیب های زیادی به زیرساخت ها و منابع رسانده است، مردم در واقعه‌ی سیل تنها بخشی از خسارت را مثل خسارت به منازل و مال و اموال می‌بینند که در جای خود مهم است، اما بخشی از این خسارت که مغفول مانده ناشی از خسارتی‌ است که به منابع پایه به ویژه خاک وارد می‌شود، با برآوردی که انجام شده است بیش از 400 میلیارد تومان ارزش خاکی بود که در منطقه دشتیاری شهرستان چابهار بر اثر سیل اخیر از دست رفت. 

** اجرای طرح های آبخیزداری، اقدامی مهم برای جلوگیری از فرسایش های خندقی
رئیس سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور، یکی از اقدامات موثر و کارآمد برای جلوگیری از فرسایش‌های خندقی که در منطقه به نام گالی‌ یا گرگرو شناخته می‌شود اجرای طرح های آبخیزداری نام برد که می‌تواند موجب کاهش خسارات سیل و فرسایش خاک شود. 
منصور با اشاره به لزوم افزایش اعتبار اجرای این طرح‌ها در منطقه گفت: ضروری است همه دستگاههایی که زیرساختهایشان در اثر گسترش گالی‌ها از بین رفته است مانند وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو و بنیاد مسکن به منابع‌طبیعی کمک کنند تا اهالی این منطقه از شرایط بوجود آمده نجات پیدا کنند.
منصور همچنین حوزه ی فعالیت منابع طبیعی را در حال حاضر در این منطقه به مساحت 20000 هکتار اعلام کرد و افزود: اگر این عملیات ها انجام نشود و فرسایش های خندقی به رودخانه کاجو متصل شوند، تمام زمین‌های کشاورزی، خاک حاصلخیز و سکونتگاه‌ها از دست خواهند رفت. 

** مردم در اقدامات منابع طبیعی محور اساسی هستند
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین اظهار داشت منابع طبیعی بدون مشارکت مردم توفیقی حاصل نخواهد کرد و مردم نه تنها در طراحی کارهای سازه ای و بیولوژیکی نقش دارند بلکه در اجرا و ساماندهی آن نیز نقش اساسی خواهند داشت. 
وی گفت: منابع طبیعی برای دستیابی به اهداف پیش رو باید از فرهنگ بومی و جوامع محلی استفاده کند و نتیجه ی استفاده از این فرهنگ می‌تواند در مقابل سیل بسیار کارگشا باشد. 

** تشکیل کارگروه برای تسریع در اجرای طرح‌ها
احمد علی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم بر تشکیل کارگروهی با عضویت دستگاه‌های مختلف برای تسریع در اجرای فعالیت‌های مرتبط با جلوگیری از گسترش گالی ها تأکید کرد.
موهبتی استفاده از ظرفیت‌های مردم محلی برای اجرای عملیات را خواستار شد و تأکید کرد اجرای موفقیت آمیز این طرح نقش بسزایی در زندگی مردم محلی خواهد داشت. 

** همکاری سایر دستگاه‌ها برای نجات منطقه از گالی‌ها ضروری است
معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در این مراسم بر اهمیت همکاری و مشارکت دستگاه‌ها در نجات مردم منطقه دشتیاری از گسترش گالی‌ها تأکید کرد.  
سعیدی خاطرنشان کرد: گسترش گالی‌ها باعث تخریب مزارع کشاورزی، ابنیه و تأسیسات و راه‌ها شده است و در صورتی که این روند ادامه داشته باشد مردم ناچار به مهاجرت خواهند شد.
وی اجرای طرح‌های مکانیکی توسط سازمان جنگل ها برای جلوگیری از گسترش گالی‌ها را ارزشمند دانست و خواستار استفاده از دانش و اطلاعات مردم محلی در اجرای طرح‌ها شد.

بر اساس این گزارش، دکتر پرویز گرشاسبی معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان، دکتر هوشنگ جزی مدیر کل دفتر آبخیزداری، مهندس فتاحی اردکانی مدیرکل دفتر مهندسی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری را در سفر به منطقه‌ی دشتیاری چابهار همراهی کردند.