دکتر اسحاق جهانگیری  روز سه شنبه که در مراسم پنجاهمین سال انعقاد معاهده رامسر و روز جهانی تالاب ها سخن می گفت به اهمیت  حفظ و احیای  جنگل های زاگرس اشاره کرد و گفت: امروز جنگل های زاگرس با بیماری جدیدی مواجه است و خسارات بسیاری دیده که باید از کمک های بین المللی نیز برای احیای این جنگل ها استفاده کنیم.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی دولت، معاون اول رییس جمهور در مراسم گرامیداشت روز جهانی تالاب‌ها با تاکید بر اینکه حفاظت از محیط زیست با کمک مردم، جامعه مدنی، نخبگان و فعالان علمی و اجتماعی  امکان پذیر است گفت: برای صیانت از محیط زیست باید از توان و ظرفیت همه مردم و بخش‌های مختلف کمک گرفت، به آن‌ها مسئولیت داد و از مشارکت آن‌ها بهره‌مند شد.

**حمایت از تالاب ها مانع انتشار گردو غبار و سیل های مخرب می شود
معاون اول رییس جمهور در سخنان خود با اشاره به امضای معاهده رامسر در پنجاه سال پیش با حضور ۱۸ کشور، گفت: این معاهده از اولین کنوانسیون های زیست محیطی جهان بود که با شعار " پیوند ناگسستنی بین آب، تالاب و زندگی" امضا شد و حاضران درآن جلسه می خواستند این پیام را به عموم جهانیان منتقل کنند که باید به این شعار و هدف بزرگ در همه جا توجه شود. امروز اعضای این معاهده به ۱۷۱ کشور رسیده و تعداد زیادی از تالاب های جهان و ایران به ثبت رسیده اند.
وی با اشاره به اینکه تخریب تالاب ها پیامدهای منفی فراوانی بر زیست انسانی و اقتصاد کشورها دارد، گفت: با حمایت از تالاب ها می توان مانع از گرد و غبار و سیلاب های مخربی شد که زندگی انسان ها را به مخاطره می اندازد.
وی گفت: با وجود شکل گیری کنوانسیون های حفاظت از تالاب ها و ثبت آنها در مجامع بین المللی در پنجاه سال گذشته، متاسفانه شاهد تخریب و خسارت فراوانی به تالاب ها بوده ایم، اقدامات نگران کننده ای که محیط زیست را به مخاطره انداخته است به ویژه در منطقه خاورمیانه و ایران که منطقه ای نیمه خشک محسوب می شود.

**در دولت تدبیر و امید یکی از مهمترین دغدغه های کشور، آینده دریاچه ارومیه بود
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران همواره توجه ویژه ای به مسائل زیست محیطی داشته است، گفت: در روزهای نخست تشکیل دولت تدبیر و امید یکی از مهمترین دغدغه های کشور، آینده دریاچه ارومیه بود. دریاچه ای که میلیون ها انسان در حاشیه آن زندگی می کنند و اقتصاد آنها وابسته به آن بود.
ده ها طرح مختلف برای احیای این دریاچه از بازسازی و رفع موانع برای ریخته شدن رودخانه ها به دریاچه تا تعادل بخشی به مصرف آب کشاورزی و نیز احداث تصفیه خانه های فاضلاب در شهرهای اطراف و اختصاص پساب آن و یا احداث تونل های بزرگ با بیش از ۳۰ کیلومتر طول به منظور انتقال آب رودخانه های دیگر به این دریاچه بود.
وی افزود: هزینه و کار بسیاری انجام شد و به فضل الهی می توان گفت که می توان به آینده دریاچه ارومیه امیدوار شد، با توجه به طول برنامه احیای این دریاچه ، امیدواریم تا سال ۱۴۰۶ این دریاچه بتواند به تراز قبلی خود دست یابد.
دکتر جهانگیری افزود: مسئله دیگر مقابله با ریزگردها و بحث احیای تالاب ها بود. بیش از ۳۷۰ میلیون دلار در سه سال اخیر به این موضوع اختصاص یافته است. در شورای عالی آب برنامه احیای زاینده رود و احیای تالاب گاوخونی تصویب شد. یکی از مهمترین تصمیمات این بود که تخصیص آب برای تالاب ها در ردیف تخصیص آب شرب مردم قرار گرفت تا وزارت نیرو با دغدغه بیشتری نسبت به تامین آب تالاب ها تلاش کند.

**تخریب جنگل ها، ساخت و سازهای غیر قانونی دغدغه دولت و مردم است
دکتر جهانگیری با بیان اینکه اهمیت مسائل محیط زیستی بعنوان موضوعاتی جهانی و ملی برای مردم دنیا و ایران بیش از پیش مشخص شده است، گفت: تبدیل اراضی کشاورزی به واحدهای مسکونی بدون مجوز و غیرقانونی و یا با سوء استفاده، جنگل زدایی، کوه خواری و دریا خواری و نیز آلودگی هوا از مسائلی است که باید نسبت به این تهدیدها دغدغه داشته باشیم.
وی با انتقاد از پدیده کوه خواری و تصرف منابع طبیعی و تبدیل آن به واحدهای اقتصادی گفت: متاسفانه در حاشیه دریا نیز با پدیده نامیمون دریاخواری در سواحل دریای خزر و دریای عمان و خلیج فارس روبرو هستیم که گاهی ممکن است با یک طرح اقتصادی شروع و بیش از ده برابر لازم زمین تصرف می شود.