فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری از افزایش کشفیات قاچاق چوب در سال 99 خبر داد و تصریح کرد: در سال گذشته حجم کشفیات چوب قاچاق شده توسط نیروهای جنگل بانی نسبت به سال 98 به میزان 35 درصد افزایش یافت.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، سرهنگ علی عباس نژاد با اشاره به افزایش شدید نرخ چوب در کشور اظهارکرد: اکنون شرایط به گونه‌ای شده است که افراد می‌توانند با قطع یک درخت جنگلی بین 50 تا 60 میلیون تومان سود کسب کنند و طبیعی است در این وضعیت بسیاری از متخلفان به جای این که خودشان را به دردسرهای قاچاق مواد مخدر بیندازند، به دنبال قاچاق چوب می‌روند.

*** 

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه قاچاق چوب در کشور بر اثر فقر و بیکاری از رشد فزاینده ای  برخوردار شده است، افزایش افسار گسیخته آمار صنایع چوبی، شرایط دشوار واردات چوب برای این کارخانجات و رشد شدید نرخ چوب را از جمله عواملی دانست که منجر به بالا رفتن آمار قطع درختان جنگلی و قاچاق چوب شده است.
این مسئول یگان حفاظت در توضیح بیشتر گفت: شکی نیست که روز به روز نیاز کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدکننده مصنوعات چوبی بیشتر می‌شود و متاسفانه خود این کارخانه‌ها نیز به صورت افسارگسیخته‌ای در حال افزایش هستند. این در حالی است که واردات چوب نیز با مشکلاتی مواجه شده و همچنین بهره‌برداری از جنگل هم ممنوع شده که البته این مسئله، امر مقدسی است و برای حفظ جنگل‌های ایران لازم است.
وی افزود: اما همه این مسائل دست به‌دست هم داده و باعث افزایش شدید نرخ چوب شده و همین موضوع نیز قاچاق چوب را به کاری وسوسه انگیز تبدیل کرده است. به همین دلیل، اکنون قاچاق چوب در تمام جنگل‌های ایران از هیرکانی تا زاگرس رواج پیدا کرده است.

**افرد با قطع یک درخت جنگلی بیش از 50 میلیون سود می برند
عباس نژاد ادامه داد: اکنون شرایط به گونه‌ای شده است که افراد می‌توانند با قطع یک درخت جنگلی بین 50 تا 60 میلیون تومان سود کسب کنند و طبیعی است در این وضعیت بسیاری از متخلفان به جای این که خودشان را به دردسرهای قاچاق مواد مخدر بیندازند، به دنبال قاچاق چوب می‌روند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها خاطر نشان ساخت: این یگان از سال 99 برخوردهای جدی تری را با قاچاقچیان چوب انجام داده است و در سال گذشته دستورالعمل جدیدی را برای تشدید مبارزه با این متخلفان صادر کرد و با افزایش تعداد ایست‌های بازرسی نظارت بر جنگل‌های زاگرس، هیرکانی و ارسباران را گسترده تر کرده است.
عباس نژاد در ادامه از این مسئله هم خبر داد که تشدید نظارت‌ها و برخوردهای یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها موجب تغییر شکل قاچاق چوب در کشور شده است.
این مقام مسئول در تشریح جزییات این مسئله گفت: اکنون ما شاهد آن هستیم که چوب به جای این که با استفاده از کامیون قاچاق شود، بیشتر با خودروهای سواری حمل می‌شود، چراکه قاچاقچیان چوب با این روش راحت تر می‌توانند از ایست‌های بازرسی ما رد شوند.

**تشدید اقدامات حفاظتی روش قاچاق چوب را تغییر داده است
وی در این باره چند مصداق از تغییر شکل قاچاق چوب توسط متخلفان را ذکر کرد و گفت: در سال گذشته بارها پیش آمد که ما یک پراید یا پژوی 206 یا خودروهای سواری دیگر را کشف کنیم که صندلی عقبشان را برداشته و در آن چوب قرار داده بودند. حتی در یک مورد، ما خودروی شبیه‌سازی شده حمل گوشت را کشف کردیم که مشغول قاچاق چوب بود.
وی با اشاره به رشد آمار پرونده‌های مربوط به قاچاقچیان چوب در سال 99 اشاره کرد و گفت: ما در سال گذشته 6 هزار و 350 فقره پرونده برای قاچاقچیان چوب تشکیل دادیم و همچنین 6 هزار و 500 متر مکعب چوب از متخلفان کشف کردیم.
عباس نژاد ادامه داد: همچنین ما در سال 99 تعداد 768 فقره پرونده برای کوره غیرقانونی زغال تشکیل دادیم که 93 درصد نسبت به سال 98 بیشتر بود و علاوه بر این، در سال گذشته 235 تن زغال نیز از قاچاچیان کشف کردیم که نسبت به سال قبل از آن 30 درصد افزایش داشت.

**افزایش قاچاق چوب بخاطر اجرای طرح تنفس جنگل است
رشد 70 درصدی دستگیری متخلفان در سال گذشته و افزایش آمار قاچاق چوب در شرایطی رخ می‌دهد که از سال 95، قانون تنفس جنگل‌ها در سراسر کشور به اجرا گذاشته شد و از سال سوم اجرای این قانون نیز هرگونه بهره‌برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل‌های سراسر کشور ممنوع شد. اخیرا هم مسئولان سازمان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرده‌اند که این قانون تا زمان بهبود وضعیت جنگل‌ها ادامه خواهد یافت.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با اشاره به همین مسئله تاکید کرد: اکنون هر گونه قطع درختان جنگی جرم تلقی می‌شود و نیروهای ما از هر خودرویی که چوب جنگلی کشف کنند، آن را توقیف می‌کنند.
عباس نژاد با تاکید بر رشد محسوس آمار توقیف خودرو ها و دستگیری حمل‌کنندگان در سال 99 اظهارکرد: در سال گذشته ما 3 هزار و 865 مورد خودرو توقیف کردیم که نسبت به سال 98 به میزان 65 درصد بیشتر بود و همچنین در سال 99 تعداد 4 هزار و 832 نفر را دستگیر کردیم که نسبت به سال 98 رشدی 70 درصدی داشت.
عباس نژاد ادامه داد: در سال 99 تعداد 107 مورد تعرض به نیروهای جنگل بانی انجام شد که در بخش زیادی از این موارد نیروهای ما مصدوم شدند. البته در این زمینه ما پیگیری‌های قضایی انجام دادیم و مطالبه اصلی ما دریافت دیه برای نیروهای آسیب دیده و برخورد جدی با متخلفانی است که به نیروهای ما تعرض کرده‌اند.

**حمل چوب قاچاق جرم انگاری شود
وی تصریح کرد: اما توقع ما از دستگاه قضایی این است که خود حمل چوب قاچاق نیز جرم انگاری شود و با کسی که این کار را انجام می‌دهد، به عنوان تخریب‌کننده منابع طبیعی برخورد شود و برای این فرد هم پرونده قضایی تشکیل شود؛ زیرا به هر حال کسی که چوب جنگل را حمل می‌کند، یا خودش درختان جنگلی را قطع کرده یا با قاچاقچیان چوب همکاری کرده است، اما متاسفانه ضعف قانونی موجود باعث شده است که فقط با کسی که نیروهای ما قطع درختان جنگل توسط او را ببینند، برخورد قانونی انجام می‌شود.
عباس نژاد راه‌حل این مشکل را تسهیل مقررات مربوط به واردات چوب دانست و تاکید کرد که وزارت جهاد کشاورزی باید راه را بازتر بگذارد تا کارخانجات مختلف بتوانند چوب مورد نیاز خود را از روسیه یا کشورهای دیگر وارد کنند.
وی در این خصوص به مخالفت وزارت جهاد کشاورزی با واردات چوب همراه با پوست نیز اشاره کرد و گفت: مسئولان وزارتخانه معتقدند که واردات چوب به این شکل باعث ورود امراض طبیعی به کشور می‌شود؛ برای حل این مشکل نیز یا باید کارخانه‌ای در مرزهای کشور احداث شود و پوست این چوب‌ها در همان منطقه کنده شود و چوب فرآوری شده وارد کشور شود یا خود ما در همان کشور چنین کارخانه‌ای را احداث کنیم تا با تسهیل شرایط واردات چوب، نرخ آن در کشورمان پایین بیاید و قاچاق چوب تا این حد وسوسه انگیز نباشد.

**کاشت 30 هزار هکتار درخت برای بهره‌برداری از چوب 
فرمانده جنگل بانی کشور یکی دیگر از راه‌حل‌های این مسئله را توسعه طرح‌های کاشت درختان در اراضی ملی برای بهره‌برداری از چوب آنها توصیف کرد و با اشاره به پروژه هایی که در سال‌های اخیر وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه اجرا کرده است، گفت: وزارت جهاد کشاورزی تا کنون حدود 30 هزار هکتار جنگل کاری برای بهره‌برداری از چوب درختان انجام داده است؛ اما نکته اساسی اینجاست که بهره‌برداری از این طرح‌ها 4 تا 5 سال دیگر به نتیجه می‌رسد و باید تا آن زمان برای حل مشکل کمبود و گرانی چوب فکری عاجل کنیم.
وی در پایان تصریح کرد: به نظر می‌رسد که بهترین راهکار برای حل این معضل در کوتاه مدت، تسهیل شرایط برای واردات چوب است، چون در شرایط کنونی کار به جایی رسیده است که کارخانجات تولیدکننده مصنوعات چوبی برایشان راحت تر است که از چوب‌های قاچاق شده استفاده کنند تا این که بخواهند واردات چوب انجام دهند.